torstai 16. huhtikuuta 2026

KATOAVAT SUOMALAISET

Törmäsin Suomen Uutisissa juttuun, joka ei sinänsä yllätä, mutta järkyttää kyllä. Eli suomalaisten määrä on vähentymässä. Siis suomalaisten. Vaikka esmes Valtamediapuolue VMP suitsuttaa Suomen väkiluvun kasvua:

Tilastokeskus julkaisi äskettäin vuoden 2025 lopun väestötiedot, joista käy ilmi, että suomalaistaustaisia ihmisiä asuu Suomessa enää 4 992 081 henkeä. Ulkomaalaistaustaisia oli samaan aikaan yli 660 000 henkeä, mikä vastaa noin 12 prosenttia koko väestöstä.

Ja pääkaupunkiseudulla tilanne on vielä pahempi:

Pääkaupunkiseudulla ulkomaalaistaustaisen väestön osuus on jo selvästi korkeampi: Uudellamaalla noin 20 prosenttia, Espoossa 26 prosenttia ja Vantaalla yli 30 prosenttia.

Ja tulee muistuttaa, että noista ulkomaalaistaustaisista huomattava osa on tullut tänne suomalaisten elätettäväksi, eikä niillä ole tarkoituskaan olla muuta kuin suomalaisten elätettäviä. Tämä on tie katastrofiin.

Perussuomalaisten kansanedustaja Simo Grönroos totesi asiasta:

Laitetaan loppu massamaahanmuutolle, ennen kuin maahanmuutto tekee lopun Suomesta.

Olen osittain samaa mieltä. Mutta massamaahanmuuton lopettaminen ei yksin riitä. Sillä täällä oleva elättiväestö lisääntyy suomalaisia nopeammin. Ainoa maan pelastava ratkaisu olisivat maastakarkoitukset. Sen kevytversio voisi tietysti olla sosiaaliturvan lopettaminen eli taikaseinän sulkeminen.

Mutta kuka sen aloittaa? Nykyisestä tilanteesta ovat vastuussa perussuomalaisia lukuun ottamatta kaikki eduskuntapuolueet. Ne ovat olleet täysin vapaaehtoisesti luomassa tätä hirviötä. Ehkä hyväuskoista typeryyttään, mutta typeryyshän ei ole koskaan lieventävä asianhaara. Mutta ne eivät ole halukkaita kantamaan vastuuta siitä, mitä ne ovat saaneet aikaiseksi.

Toisin kuin vihervasemmisto väittää, haittamaahanmuuton vastustajat eivät todellakaan ole Putinin pussiin pelaajia. Päinvastoin, Putin nauraa paskaista naurua, kun länsimainen suvaitsevais-tiedostavaisto kaivaa kansojensa omia hautoja.


41 kommenttia:

  1. Niinpä niin. Väestönvaihto on salaliitto jne. Se taitaa käydä nopeammin täällä kuin länsinaapurissa, koska suomi on pienempi kantaväestöltään. Minkäs teet kun suurimmalle osalle on taottu päähän se miten maahanmuutto pelastaa suomen yms paskaa. Ja vauhti kiihtyy kunnes seuraava hallitus pääsee ohjaksiin. Rajat aukeaa myös idässä. Ja espanja juuri laillisti 500 000 laitonta tunkeutujaa. Taisi siellä joku sosialisti kommunisti naisoletettu julistaa jotta eurooppa tullaan täyttämään näillä. Ja kyllä se diktaattori itänaapurissa nauraa tälle hulluudelle.

    VastaaPoista
  2. Tanan samaa mieltä. Mutta, sekin kysymys on voitava esittää, miksi suomalaiset eivät sitten lisäänny edes sen vertaa, että väkimäärä pysyisi nykyisellä tasolla. No, päteviä sosioekonomisia syitä on toki esitetty, ja niille voisi jotain oikeasti tehdäkin, jos poliittista tahtoa vain riittäisi. Mutta jos ohitetaan taloudelliset syytekijät, niin miksi nuoret suomalaiset naiseläjät eivät halua tehdä lapsia? Pula kelvollisista isäkandidaateista? Ehkä, osaksi. Tuo 'kelvollisuus' on tietysti kovin subjektiivinen asia, mutta lääkäri-juristi-NHL.kiekkoilijoita ei riitä kaikille. Kivempi bailata kamujen kanssa ainakin kolmekymppiseksi? Aivan varmasti - mutta sitten alkaakin olla jo myöhäistä. Jokinlainen vastuu suomalaisuudesta, ja sen säilymisestä? Älkää nyt saatana naurattako!

    VastaaPoista
  3. Kutsun nykymenoa punavihreäksi siirtymäksi, sillä typeryys (Sofia Virta, Saara Hyrkkö, Minja Koskela...) keskittyy punavihreään äärivasemmistoon ja Eero Heinäluomaan.

    VastaaPoista
  4. Eihän tämä hyvältä näytä. Malmin keskusta on, neekereineen, kuin bantustan.
    Kuvaavaa on, että neekeröinti on arkityöpäivän puuhastelua. Neekerinaiset lykkivät kaksosrattaita ja miehet hengailevat muuten vaan: töissä ei käydä..
    Tuonne naapuriin laitoin pätkän Iltiksen uutisesta:
    "IS-uutinen, kirjasta: Aleksander Vladimirovin kirjan vapaasti suomennettu nimi on Sodan yleiset perusteet.
    Puolalaiset kertoivat, että on tällainen kirja, ja ottivat sitaatteja siitä, kuinka maahanmuutto on nykyajan voimakkain ase, jolla voidaan muokata ja jopa lakkauttaa kansakuntia, valtioita ja sivilisaatioita."
    Ryssä ryssii, mutta suomalaiset sen hyväksyvät.

    VastaaPoista
  5. ”Kiva” palkkikaavio väestökehityksestä. Isänä ja vaarina on kiva olla. Kaksi lasta tehtiin puolison kanssa. Molemmilla lapsilla kaksi jälkeläistä. Tilastollisesti olisi lapsia pitänyt olla 2,1 jotta väestö ei olisi vähentynyt. Pakolaisten ottamisesta kirjoitin kriittisen jutun paikallislehteen jo yli 30 vuotta sitten. Sitä arvosteli Kokoomuksen valtuutettu.

    VastaaPoista
  6. Hyviä kysymyksiä, tulevaisuus on tuntematon mutta itselleni ei kovin valoisia kuvia tule mieleen.

    VastaaPoista
  7. Ei se väestö vaihdu. Se on pelkkä ääärrrioikeiston salaliitto!!!! Uskokaa jo!!!
    Vaikka tilastot sen osoittavat olevan totta. Se on silti SALALIITTO sanovat internetseksuaalit kaikkia sukupuolia (joita on kaksi) edustavat yliopistotytöt.
    Huru-ukko

    VastaaPoista
  8. Totuushan on se, että suomalaiset kansana pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä, eikä tämä ole minkään salaliiton seurausta, vaan harjoitetun politiikan tulos. Se ei tunnu perussuomalaisia lukuunottamatta päättäjiä huolestuttavan kuten ei myöskään kehitysmaiden tolkuton väestönkasvu päättäjiä muuallakaan maailmassa. Se on keskusteluaiheena tulenarka tabu. Esimerkiksi Afrikan väkiluku oli vuonna 1955 noin 250 miljoonaa ja vuonna 2025 jo noin 1.5 miljardia, eikä tahti ole pienenemään päin. Kyllä sieltä ja muualtakin alikehittyneistä maista riittää tulijoita, työvoiman sun muun vajeen paikkaajia, kun vaan jaksetaan levittää heille punaista mattoa ja tervehtiä pelastajina.

    Kehitysmaiden väestönkasvu ja myös siihen liittyvä massamaahanmuutto on todellinen ja iso ongelma joka puolella Eurooppaa. Mitä tekee EU tai YK muuta kuin vaatii läntisiltä jäsenmaita lisää vastaanottokykyä sekä lisää rahaa ja resursseja kehitysmaihin vähintään puoli vuosisataa vanhalla metodilla, joka saa aikaan vain lisää avustettavia ilman mitään kehitystä? Eikö olisi jo korkea aika tunnustaa, että tämä ei nyt vaan toimi ja pitempään jatkuessaan on edessä väistämätön katastrofi?

    Rouva Ano

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Onpa siinä väestönkasvua kerrakseen...600% 70 vuodessa. Melkein kävi mielessä, että voisivat olla vastuussa ihan itsestään jos meno on noin holtitonta. Pelkästään tämä fakta Afrikan väestönkasvusta riittää torppaamaan kaikki teennäiset yritykset vähentää co2 päästöjä. Jos siis sattuu moisesta olemaan huolestunut. Kyllä tästä vielä melkoinen rähinä saadaan aikaiseksi.

      Poista
  9. Kyllä sattuu sieluun tämä touhu! Asun näet Vuosaaressa, eli arkielämä on "värikästä"! Katselin Keskisarjan eduskunta saarnan ja kyllä meni hänelläkin vati nurin, mies yleensä itse rauhallisuus!

    VastaaPoista
  10. Suomalaiset eivät viitsi enää lisääntyä. Tekisi mieli sanoa, että minkäs sille voi kun narulla ei voi työntää. Omapahan on asiansa. Tällaisena suuriin ikäluokkiin kuuluvana voi vähän harmitella, että juuri kun saatiin tämä maa oikein hyvään kuntoon (tarkoittaen 1990-luvun loppupuolta ja 2000-luvun alkuvuosia) niin eikös seuraava sukupolvi pane koko homman kanttuvei. Käy kuten siinä Simo Salmisen rallissa jossa faija jätti puodin hoidon pojalle, ja sitten "No vanha päätti, ukolle näyttää kuinka lähtee meiltä rattataa, mut palatessaan se ovelle pyörty kun helahoito oli kanttuvei". Onhan se tietysti harmi, että kansa joka on osoittanut kykeneväsä rakentamaan itse asiassa peijakkaan hyvän maan tänne pohjan perille, lyö sitten hanskat tiskiin ja sanoo että "homma hoidettu, hoitakoot muut jatkon". Mutta mikäs tuohon tautiin kävisi lääkkeeksi. Se on ainakin nähty, että jos ryhtyy patistelemaan, että "tehkääpäs vähän enemmän niitä pensoja ettei kansa ihan katoa" niin siitäkös poru syntyy ja alkaa varsinainen neliraajajarrutus.

    Kari Suomalainen joskus piirusteli ja mietiskeli siihen tapaan että "suomalaiset ovat kummaa kansaa. Ne ovat kestäneet kylmää, nälkää ja sotia. Vain yhtä asiaa ei ole kestetty. Rauhaa ja hyviä aikoja". Merkit ovat vähän sellaiset, että ehkä tässä taas on tarjolla kurjuutta kansan pelastukseksi.

    VastaaPoista
  11. Vastaus kaavion kysymykseen: väestönvaihdokseksi.

    VastaaPoista
  12. Keskisarja piti eduskunnassa selkokielisen puheen tästäkin aiheesta mutta taisi mennä monelta poliitikolta yli hilseen. Kokkareilta varsinkin. Esmes Sanni Gran-Laasonen ministerinä on jotain kokkareiden huumoria joka ei tavalliselle (veron)maksajalle aukea.

    VastaaPoista
  13. Tarttis tehrä jotain, vaan mitä tehrä ku suomalaaset ei tahro äänestää sellaista ku tekis jotain.

    VastaaPoista
  14. Nykyään ns suuret ikäluokat ovat siinä iässä että alkaa tuonpuoleinen kutsua. 1940-l useina vuosina syntyi yli 100000 lasta ja nyt nuo ihmiset, ketkä vielä ovat elossa ja eivät muuttaneet Ruotsiin 50v sitten, ovat 80v korvilla tai ylikin.

    Syntyvyyden lasku on yleislänsimaalainen ilmiö.2000-luvulla yhdessäkään länsimaaksi laskettavassa maassa ei syntyvyys ole ollut yli 2.1.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Olen tätä kysynyt ennenkin, mutta kysyn taas eli miksi väestön pitäisiaina kasvaa? Tulevaisuuden työt eivät tarvitse enää niin paljon työvoimaa kuin tänä päivänä ja siitä huolimatta EK ja vihervasemmisto jaksavat ratkuttaa, että Suomi tarvitsee lisää maahanmuuttajia 40.000 joka vuosi, vaikka maassa on 300.000 ihmistä työttömänä. Tämä yhtälö ei vaan aukea, eikä se voikaan, koska takana on jotakin ihan muuta ja tässä asiassa toisensa löytäneillä tahoilla on ketunhäntä kainalossa..

      Syntyvyydelle ei mahdeta mitään, sillä vaikkaka yhteiskunta tekisi mitä, asiasta ei innostuta, koska lapset ovat liian rasittavia. (Vuonna 2024 tehtiin yli 8500 aborttia.) Kyllä monella opiskelijaelämä, bilettäminen ja ulkomaanmatkat voittavat vaipanvaihdot, yösyötöt, uhmaiät ja päihähoitoon kuskaamiset, kun pelkkä kaupassakäynti tai roskapussin vienti ulos on liikaa enrgiaa vaativaa.

      Rouva Ano

      Poista
  15. Tervehdys kaikille kommentoijille ja kiitos kommenteistanne. Niin kuin QK totesi, ei mikään tule muuttumaan jos valtaan äänestetään ne puolueet, jotka ovat tämän hirviön saaneet aikaiseksi.

    VastaaPoista
  16. Tässä on nyt kyse niin yksinkertaisesta asiasta kuin rahasta. Kun se loppuu ei ketään elätetä ilmaiseksi, hoideta ilmaiseksi, kouluteta ilmaiseksi jne. Kun ns. hyvinvointivaltio tukehtuu omaan mahdottomuuteensa poistuu täältä uusväestö kotimaihinsa, sillä niissä elämä on niin paljon halvempaa kuin Suomessa. Se mikä meille jää on tietysti tuhottu kotimaa.

    Minä itse, kaupunkilaistyttö, elin lapsuuteni kesiä eri puolilla eteläistä Suomea sukulaisten luona maalla, jossa opin perunannostoa ja heinätöitä. Tätä eivät nykylapset enää koe, eikä valtaväestö tunnu enää ymmärtävän mistä meidän ruokamme tulee. Siksi eloidiooteilla on varaa riidellä maidontuottajien kanssa, heillä ei ole mitään tajua todellisesta elämästä. Kukaan ei todellakaan tunnu enää käsittävän, että tällainen "hyvinvointi" joka meillä nyt on ei todellakaan ole mikään itsestäänselvyys ja on täysin mahdollista ihmisten koska tahansa joutua näkemään nälkää ruuan puutteen vuoksi kun homma ryssitään täysin.

    Kun katsoo päättäjien toimia ei voi muuta kuin todeta, että he eivät todellakaan tiedä Suomessa olevan perheitä, joissa loppukuusta lasketaan viimeisiä senttejä jotta lapsilla olisi jotain syötävää. Mutta tämä ei koske maahanmuuttajia. Heitä hoidetaan eri politiikalla. He kykenevät hankkimaan niin monta lasta kuin haluavat.

    Mutta kuten totesin, kun Suomessa KETÄÄN ei enää elätetä upeasti ilmaiseksi kaikilla mukavuuksilla täältä todennäköisesti poistuu hyvin nopeasti porukka, joka ei kestä kylmän, pimeän ja nälän todellisuutta suomalaisten ehdoilla. Maahanmuuttajat ovat täälä vain siksi, että olemme "rikas maa" ja se on jo täysin valheellinen illuusio. Me olimme hyvinvointivaltio, mutta nyt ovat edessä aivan toisenlaiset ajat, pakon edessä on pärjättävä sillä mitä on.

    VastaaPoista
  17. Tervehdys, alianor d’aquitane. Naulan kantaan taas kertaalleen. Sinänsä ennen kuin se ”uusväestö” häipyy, niin se aloittaa ryöstelyn ja mellakoinnin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. PT-media tänään. Liippaa aihetta:
      "Professori varoittaa: Eurooppa ajautumassa sisäiseen konfliktiin 16.4.2026"
      Artikkelin juttu vaikuttaa hyvinkin mahdolliselta tulevaisuuden kuvalta jos ja kun länkkäreiltä rahat loppuvat. Ja se saattaa olla lähempänä kuin luullaan tai uskotellaan.
      Huru-ukko

      Poista
  18. Päivällä tapahtui jotain hirveää. YLE esitti TV1 elokuvan: Kipparikvartetti. Minusta elokuva oli hyvä vanhanajan elokuva, mutta meinasi mennä kahvit väärään kurkkuun kuten Ville Niinistöllä, kun luki VM virkamiehen paperia. Syy oli se, että elokuvassa mainitaan muutamakin kerran sana NEEKERI. Kuten kaikki tietävät, minulla on nollatoleranssi rasismin suhteen. Tekee oikein pahaa kirjoittaa aiheesta, koska joutuu kirjoittamaan sen sanan.
    Muuten Teemu Keskisarja piti hyvän puheen eduskunnassa. Taattua Keskisarjaa. SDP ja viherkommarit tarttuivat kuin hai raatoon ministeri Sanni Grahn-Laasosen puheeseen, että toiset lähtevät aamulla töihin ja toiset vetää lonkkaa. Varsinaiset älyn jättiläisiä nämä oppositiossa olevat.
    Uuno

    VastaaPoista
  19. Kunpa Perussuomalaisten seuraava puheenjohtaja olisi Teemu Keskisarja.
    Hänessä yhdistyvät Jussi Halla-aho äly ja Seppo Lehdon häikäilemättömyys Tony Halmeen selkeäsanaisuuteen.
    Sillä yhdistelmällä voisi olla paljon voitettavissa.

    Voisi olla.
    Yhtä hyvin äänestäjät saattaisivat hylätä hänet, kun hän puhuu noin epäkivoja.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä. Joko Keskisarja tai Rydman johtoon.

      Poista
  20. Tervehdys Anolle, Huru-ukolle ja Qroquius Kadille & kiitos kommenteistanne.

    Ano: Nimenomaan ne, jotka eivät puhu suomea vetävät lonkkaaa. Suomalaisten elättämänä.

    Huru-ukko: Täysin mahdollista. Sen sodan vaan aloittavat islamilaiset. Sitten herää kysymys, onko eurooppalaisista enää puolustautumaan.

    Qroquius Kad: Keskisarja on kyllä huippujätkä.

    VastaaPoista
  21. "Me ollaan sankareita kaikki, kun oikein silmiin katsotaan..." kuului takavuosien biisi. Kun siitä muuttaa sanan sankari sanaksi suomalainen, niin päästään valtamedian ajatusmaailmaan sisälle. Kaikki kumin ja hiekan väriset loikoilijat lasketaan nykyään heittämällä suomalaisiksi. Kyllähän Sinimustat on siinä oikeassa, että suomalainen on nimenomaan rodultaan geneettisesti suomalainen, muut ovat sitten jotain muuta. Kaipaan kyllä sitä 1980-luvun vaaleaa populaatiota, mutta sen palauttaminen vaatii kyllä ihan jotain muuta konsteja kuin nykyisen menon. Tänäänkin taas valtavalemedia kauhisteli "rasismia", kun Tynkkynen nimitti rättpäitä rättipäiksi.

    Tapsa vaan

    VastaaPoista
  22. Tervehdys Tapsalle vaan ja Anolle & kiitos kommenteistanne.

    Tapsa vaan: Tuo on täysin totta.

    Ano: Ihan hyviä vaihtoehtoja.

    VastaaPoista
  23. Keskisarja ja Rydman ovat liian fiksuja puoluejohtajaksi. Puolet äänestäjistä kun on keskiarvoa tyhmempiä.

    VastaaPoista
  24. Vaikka väkiluku on noussut niin se on lähes pelkästään maahanmuuton kautta ja maahanmuuttajat pakkautuvat kasvukeskuksiin.

    Jos nykyään käy kasvukeskusten ulkopuolella niin moni paikkakunta on sellainen että jos muistaa millainen se oli esim 30v sitten niin ero nykyiseen on valtava ja huonompaan suuntaan.

    VastaaPoista
  25. Maahanmuuton lisaksi on maastamuutto. Suomesta kipattiin 60- ja 70-lukujen aikana jotain 600000 ihmista ylijaamavaestona Ruotsiin. Suuri osa jai sinne. 90-luvulla alkoi kansainvalistyminen, ja luin jo joskus ennen koronaa kuinka Suomesta sina vuonna vietiin 600 miljoonan edesta koulutettuja aivoja. Saksassa nimittain oli tuolloin tupla palkka ja Yhdysvalloissa kolminkertainen samalla koulutuksella.

    Mita suomalaisten lisaantymattomyyteen tulee, se on sen verran monisyinen aihe, etta siita saisi koko blogipostauksen, mutta mielestani jollakulla internetissa (anteeksi, en muista enaa lahdetta) oli pointti, etta ihminen ei ole hakkielain. Hyva huomio, mikali oikein kasitin, mita ahtaammaksi elinpiiri vartin kaupungeissa, kirean saannoston ja valvonnan kuristamana kay, sita hankalampaa tuntuu lisaantyminen olevan, esimerkkeina Etela-Korea, Japani ja Singapore. Sen sijaan varallisuudella ei minun mielestani tunnu olevan korrelaatiota lapsilukuun, kylla koyhatkin sikiavat, mutta kehitysmaissa, eivat saantoyhteiskunnissa.

    VastaaPoista
  26. Tervehdys Rouva Anolle, Ano1:lle, TR:lle, Ano2:lle ja PlanktonPunktille & kiitos kommenteistanne.

    Rouva Ano: Erittäin hyviä huomioita. Ja sitä paradoksia ihmettelen itsekin.

    Ano1: Ne yleensä äänestävät vihervasemmistoa.

    TR: Kyllä syrjäseutua ollaan jatkuvasti rappeuttamassa.

    Ano2: Ja väestöräjähdys on koko lailla kielletty keskustelunaihe.

    PlanktonPunkt: Osuvia huomioita nämäkin. Se meidän ylijäämäväestö ei sinänsä mennyt elätettäväksi vaan töihin.

    VastaaPoista
  27. Minä sanoisin tuota "kestävyysvajeeksi". Matematiikan lyhyellä oppimäärälläkin voi päätellä, jos veronmaksajat vähenevät parikymmentätuhatta kappaletta vuodessa ja veroilla elätettävät lisääntyvät 30-40 tuhatta vuodessa siitä seuraa valtiolle kestävyysvaje.

    VastaaPoista
  28. Pieni väestönväheneminenhän ei sinänsä olisi mikään ongelma meille. Ongelma on se, että väestö korvautuu (väestönvaihto) kehitysmaalaisilla, jotka muovaavat Suomesta ihan jotakin muuta. Pakko sanoa, että Eurooppa on sodan kynnyksellä, tämä ongelma tuskin enää rauhanomaisesti ratkaistuu.

    VastaaPoista
  29. Tervehdys Anolle ja DuPontille & kiitos kommenteistanne.

    Ano: Kyllä näin voi sanoa.

    DuPont: Ja sen sodan aloittavat islamilaiset.

    VastaaPoista
  30. Esko Ahokin pomppaa vielä historian roskakorista kuin vieteriukko antamaan talousneuvoja. On hän ainakin valtion velan asiantuntija. Hänen pääministerikaudellaan valtion velka pomppasi kahdesta miljardista eurosta viiteenkymmeneen miljardiin euroon. Taitaa olla Suomen ennätys kautta aikojen.

    VastaaPoista
  31. Tervehdys, Ano. En kyllä muista, että se juuri Ahon aikana olisi noussut niin paljon. Myöhemmin kyllä.

    VastaaPoista
  32. No tuota, kyllähän se Ahon hallitus joutui tuhoisan taloustilanteen edessä todellakin ottamaan hirmuisesti velkaa:

    aloittaessaan huhtikuussa 1991 valtionvelka oli noin 55–64 miljardia markkaa eli noin 9–10 miljardia euroa ja
    jättäessään tehtävänsä huhtikuussa 1995 oli velka paisunut noin 310–320 miljardiin markkaan eli 52–54 miljardia euroon.
    Siihen oli painavat syynsä:

    laman syvyys laski BKT:ta useana vuonna peräkkäin, mikä romutti verotulot;
    valtio päätti tukea horjuvaa pankkijärjestelmää valtavilla summilla (arviolta kymmeniä miljardeja markkoja) estääkseen finanssijärjestelmän romahduksen, mikä oli virhe kuten tiedetään Islannin pankkikriisistä mutta meillä ei valitettavasti ollut hallituksessa islantilaisia;
    työttömyyden räjähdysmäinen kasvu lähes 20 prosenttiin lisäsi sosiaalimenoja tilanteessa, jossa tulot pienenivät ja
    velan nopean kasvun ja korkeiden korkojen vuoksi pelkät velan korkomenot muodostivat suuren osan valtion budjetista.

    Ahon hallitus oli siis karmeassa pakkoraossa, eikä kyse ollut hupaisasta tuhlailusta.
    Tiettyjä vääriä valintojakin tehtiin, mutta nehän nähdään selkeimmin vasta jälkeenpäin.
    Kaikilla kun ei ole kristallipalloa, vaikka sellaisen voisi ostaa vaikkapa täältä:

    https://www.lumokissa.fi/p/kristallipallo-jalustalla

    Ei sellaisesta näe muuta kuin itsensä ylösalaisin, mutta voihan sekin antaa uusia näkökulmia ajatteluun.

    VastaaPoista
  33. Tervehdys, Qroquius Kad ja kiitos täsmennyksestä. Minä muistan tuon Suuren Laman hyvin.

    VastaaPoista
  34. Alhainen syntyvyys on erinomainen tekosyy hankkia Suomeen maahanmuuttajia kehitysmaista mutta ette kai te luule että jos Suomessa olisi korkea syntyvyys niin niitä maahanmuuttajia ei hankittaisi? Silloin vain pitäisi keksiä jokin toinen tekosyy.

    VastaaPoista
  35. Islannin pankkikriisikin tuli vasta tämän vuosituhannen puolella, joten ei ollut valmista mallia hoitaa asia toisin.
    Keljuimmalta tuolloin tuntui kuitenkin se, etteivät monet suurten ikäluokkien edustajat kerta kaikkiaan tajunneet mistä oli kyse.
    Ihmettelivät sen sijaan mikä nuoria vaivaa kun eivät viitsi mennä töihin;
    työtähän on kaikkialla, sen kun menee vaan ja ryhtyy...

    Isovanhempieni eli sotasukupolven edustajat ymmärsivät paremmin, kun olivat itse kokeneet 1930-luvun laman, sotavuodet ja sotakorvausten maksamisen.
    He ymmärsivät, että kun Suuret Laineet alkavat lyödä, ei pieni ihminen voi päättää mitä tekee vaan voi vain yrittää pysytellä pinnalla ettei uppoaisi.

    VastaaPoista
  36. Tervehdys TR:lle ja Qroquius Kadille & kiitos kommenteistanne.

    TR: Niin. Johan jo 90-luvulla alettiin vaatia maahanmuuttajia Suomeen sillä perusteella että pitää saada maahanmuuttajia Suomeen. Nimenomaan kehitysmaalaisia.

    Qroquius Kad: Näinhän se on ollut maailman sivu.

    VastaaPoista
  37. 90-luvun laman aiheutti pankkien holtinton luotonanto ympäri maailmaa. Johtajat suuret kiersivät maakuntia ja käskivät pankinjohtajien "lapioida ulos" lainarahaa. Vallata "markkinoita". Kukaan ei kysellyt miksi meiltä lainaa haette yli kymmenen prosentin korolla kun kotimaanne korko on viisi. Salaisuus piili siinä että Suomesta otettuja lainoja ei ollut meininkikään koskaan maksaa takaisin. Ja pankkien pelastamiseen upposi satoja miljardeja markkoja. Niin kuin silloinen vvm Iiro Viinanen sanoi, pankkien moolokin kitaan uppoavat kaikki rahat.

    Pankkitoimihenkilöt putosivat kovaa ja korkealta. Työpaikat katosivat kuin pieru saharaan. Yksi tuttavani sai myös fudut. Sanoi saaneensa pienen korvauksen mutta piti allekirjoittaa vaitiolosopimus sanktioineen loppuelämäksi. Kysyin miksi? No sitä juuri ei saanut kertoa, mutta sanoi että 90-luvun alussa tehtiin suurin omaisuuden isojako koskaan. Selkokielellä, syylliset palkittiin, syyttömät rankaistiin.

    Ja sitten alkoi "työperäinen maahanmuutto". Voi myös kysyä miksi?

    VastaaPoista