Tästä on kirjoitettu muuallakin, mutta hihkaistaan nyt tältäkin nurkalta. Eli Helsinki tekee sitä, minkä Helsinki parhaiten osaa. Toisin sanoen aivan Eiran viereen Hernesaareen ollaan rakentamassa suuri määrä asuintaloja. Idea asiassa on, että kolmasosa asunnoista on valtiorahoitteisia. Toisin sanoen, sinne tullaan sijoittamaan tuontitavaraa. Asian pitäisi kuulemma korjata jotakin. Ennakkoluuloja ehkä?
Lapset
oppivat jo oman korttelin hiekkalaatikolla leikkimään eri taustoista tulevien
lasten kanssa, Hernesaaren suunnittelusta vastaava Helsingin kaupungin johtava
arkkitehti Huhtaniemi visioi.
Kieltämättä
oppivat jotakin. Ainakin ne saavat kattavan rokotuksen monikultturismia
vastaan, kun niitä rääkätään tuontitavaran toimesta jo ennen kouluikää. En
tiedä, uskooko tuo Huhtaniemi tosissaan siihen mitä puhuu, vai puhuuko hän vain
pakollista vihervasemmistolaista epistolaa. Jos uskoo, niin kieltämättä hän
itse asuu jossain, missä ei ole ensimmäistäkään haittamaahanmuuttajaa.
Tarkoituksena
on sekoittaa asukkaita alueilla ja ehkäistä asuinalueiden eriytymistä.
Ja kun
tämä onnistuu, niin siellä alkaa white flight ja asuntojen hinnat tipahtavat
lähes Helsingin kalleimmalla alueella. Eli jatketaan sitä, mikä ei ole koskaan
onnistunut mutta johon ollaan koko aika uskottu.
Vihreiden
Otso Kivekäs päätti oman puheenvuoronsa valtuustossa ottamalla keskusteluun
myös toisen esimerkin, Suomen toiseksi suurimman asemakaavan, Malmin.
– En
pitäisi hyvänä, jos rakentaisimme tiukan segregaation, jossa kaikki hyväosaiset
ohjattaisiin Hernesaareen ja huono-osaiset Malmille. En usko, että kukaan
täällä pitäisi sitä hyvänä, emmekä sitä varmasti tavoittele.
Ja
huono-osaisilla tarkoitetaan nimenomaan haittamaahanmuuttajia. Ongelmalähiöt
eivät synny kaavoituksesta. Ne eivät synny rakennusratkaisuista. Ne syntyvät
ihmisistä, jotka muuttavat alueen ongelmalliseksi. Pitkässä juoksussa etnisiksi
enklaaveiksi. Se on fakta, joka on tapahtunut vuosikymmenien ajan niin Suomessa
kuin Euroopassa. Mutta varsin vihervoittoisessa Helsingissä ei tähän faktaan
saa uskoa.
Siellä
täytyy toivoa.

Eikö meillä varsinkin pääkaupunkiseudulla ole ollut jo pitkään tällaisia kulttuurisesti sekoittuneita asuinalueita, joista kokemuksia voisi hyödyntää ennen kuin tehdään sama uudestaan ja toivotaan erilaista lopputulosta? En muutenkaan ymmärrä, miksi juuri maahanmuutttajien, jotka eivät itse maksa asumistaan, pitäisi päästä upouusiin asuntoihin? Tämä on vaan sitä samaa rahan kylvämistä tuuleen kuin kehitysapu, maksumies on aina suomalainen, voittajat tulevat muualta ja rakentajat Virosta, Romaniasta ja ties mistä. Ja jo muutaman vuoden päästä on remonttien aika.
VastaaPoistaRouva Ano
Ja kantasuomalainen maksaa asunnostaan maltaita niin että ruoastakin pitää säästää ja tuontitavara asuu veronmaksajien piikkiin. Vihreää tasa-arvoa.
VastaaPoistaMännävuosina Helsingin kaupunki osti huoneistoja sieltä täältä taloyhtiöistä, esimerkiksi Ruoholahdesta, ja majoitti sinne maahanmuuttajia. Se on katkeraa kantasuomalaisen katsoa, painettuaan töitä vuosikaudet ja lyhentäessään asuntolainaa vähä vähältä, kuinka naapuriin muuttaa perhe Afrikan sarvesrta maksamatta lystistä pennin latia.
VastaaPoistaSuomessa ja erityisesti Helsingissä äänestäjät saavat takuuvarmasti juuri sitä, mitä he ovat tilanneet. Ehkä tämä pelleily päättyy kun Suomen valtio ei saa mistään enää velkaa.
VastaaPoistaAi että oikein "ehkäistä asuinalueiden eriytymistä." Ilmeisesti noiden kivekkäiden päähänkään ei pälkähdä, että juuri tuollaiset ratkaisut nimenomaan edistävät eriytymisiä. Ehkä he ajattelevat, että slummiutuminen ja etniset konklaavit ovat oivallisia merkkejä eriytymisen vähenemisestä, ainakin alueellisesti. Vaan onhan se prkl, että sokean ideologisen hurmoksen vallassa ollaan valmiita pilaamaan vaikka koko kaupunki, kun siihen on poliittisten puliveivausten avulla jokin mahdollisuus!
VastaaPoistaSama uudin pisti silmään. Sinällään mun puolesta Helsinki saa tehdä vaikka mitä tyhmyyksiä, elämänlaatu pysyy kaikin puolin joka tapauksessa parempana kun pysyttelee poissa Helsingistä. Mutta tuo sinisilmäinen typeryys ei näköjään milloinkaan lakkaa hämmästyttämästä.
VastaaPoistaEinsteinin mukaan tyhmyys on sitä, että toistaa samaa asiaa, mutta odottaa eri lopputulosta. MOT.
Bone
Millähän ilveellä aikovat saada kaupaksi ne yksityisrahoituksella rakennettavat asunnot? Kun jokainen joka aikaansa seuraa tietää jo nyt miten siinä tulee käymään asuntojen hinnoille ja alueen "vetovoimalle" kun jo ennakkoon ilmoitetaan mikä on lopputulos eli täysi KAAOS ja uusi lähi-itäkeskus.
VastaaPoistaHuru-ukko
Kenellä on valtakirja väittää, että huono-osaiset maahanmuuttajat eivät viihdy samalla alueella kaltaistensa seurassa?
VastaaPoistaMitäs arvelette, kuinka kauan menee siihen että toiskulttuuristen pelkääminen kriminalisoidaan rikoksena?
VastaaPoistaVihreät kuvittelevat, että kun huono-osaiset pääsevät hyväosaisten joukkoon, niin ympäristön taika tekee heistä menestyviä, osaavia ja aikaansaavia yksilöitä ja puhdistaa kulttuurin kuonan. Poliitikot ja viranomaiset ovat niin kovapäisiä, etteivät millään opi muiden maiden kokemuksista, heillä on uskomus mahdottomaan tai rakentelevat kaaosta tarkoituksellisesti ideologisista syistä. Segregaatio todennäköisesti vain syvenee kun sitä yritetään välttää.
VastaaPoistaMitä onkaan tapahtunut Lontoon Tower Hamlet -kaupunginosalle välittömästi Lontoon Cityn itäpuolella. Alue oli otsikoissa vastikään kun itsenäisyyspuolue UKIP aikoi pitää mielenosoituksen läheisellä Whitechapel-alueella, eikä se käynyt asukkaille. Poliisi kielsi UKIPia tulemasta alueelle, ja mielenosoitus siirrettiin muualle.
Tower Hamlet kokosi naamioituneet muslimimiehet vastamielenosoitukseen riehumaan, kadulla rukoilemaan ja huutelemaan omistusoikeuttaan kaupunginosaan, viesti oli yksiselitteinen, alue kuuluu meille. Bangladeshin ja Palestiinan liput liehuivat, kyltit vaativat työtä, koteja ja palveluja (ilmeisesti heiltä, jotka eivät saaneet edes jalallaan astua alueelle). Valkoisten brittien osuus kutistuu jatkuvasti, 2023 raportti kertoo heitä olevan enää 23%. Lapsiköyhyys koskettaa 40%:ia asukkaista. Bangladeshilaisia on 35% ja muslimeja yhteensä 40% alueen asukkaista. Haittamaahanmuutto jättää aina musertavan jäljen.
Kyllä vihreillä ja vasemmistolla on yleensä aika utopistinen käsitys yhteisasumisesta. Ei suomalainen kestä niiden älämölöä ja muuta lorvimista. Uudesta asuinalueesta ei tule menemään yksikään omistusasunto kaupaksi.
VastaaPoista” Uudesta asuinalueesta ei tule menemään yksikään omistusasunto kaupaksi”
PoistaEnnustus. Helsingin kaupunki ostaa ne ja majoittaa niihin haittiksia. Kaupunki maksaa kaiken. Nousee esille myös kysymys, miksei alueelle ole suunniltu moskeijaa.
Tuo on erittäin todennäköistä,että ainakin osan ostaa.
PoistaTätähän on tapahtunut esim. Oulussa että ostavat yksityisiltä markkinoilta kämppiä näiden joutilaiden käyttöön.
Varmasti tätä on tapahtunut muuallakin,se ei ole vaan tullut yleiseen tietoon.Tottakai tälläiset pyritään saamaan jos mahdollista..
Tervehdys kaikille kommentoijille ja kiitos kommenteistanne. Siteeraan yhtä kaveriani eli Helsinki kaivaa omaa hautaansa. Ja lisään että se onneton ei edes tajua sitä. Mikään järkipuhe ei siihen suuntaan auta.
VastaaPoistaOlen samaa mieltä kuin ano 19.40. Omistusasunnot menevät sijoittajille, jotka vuokraavat ne mahdollisimman korkealla hinnalla Helsingin kaupungille, joka taas jakaa ne anteliaasti käytännössä ilmaiseksi meidän ihanille kunniakansalaisille. Vuokra-asunnot ovat varmasti jo korvamerkitty tietylle ihmisryhmälle. Kuka sitten maksaa vuokran, jotta Helsingin kaupunkikin tienaisi jotakin? Hoh hoh hoh. Että kö joulupukin naurua? Kyllä. Kyllä sen vuokran maksat sinä, joka äänestit nyt esim. vaikka viherkommareita. Segregaatio tulee jatkumaan varmasti, mutta onhan se mahtavaa asua hienossa asunnossa, hienossa paikassa ja täysin ilmaiseksi.
VastaaPoistaSAMAAN AIKAAN toisella puolella Helsinkiä....
VastaaPoistaKun kirjoittaa kenttään "Kalasataman ongelmatalo" aukeaa useita eri lehdissä julkaistuja artikkeleita, joissa kerrotaan siitä mitä seuraaman pitää kun hakataan päätä jatkuvasti seinään ja hoetaan, että ai ku tekee hyvää, niin hyvää. Ja huomatkaa, että Helsingin uutisten artikkeli on julkaistu vain VAJAA KOLME VIIKKOA sitten: "Yksi asunto vartioiden taukotilaksi.."
MTV:n uutiset 2 ja 1/2 vuotta sitten: "Asukkaat ihmettelevät , että miten ylellisen vuokrapilvenpiirtäjän arvoasunnoissa edes voi olla niin levotonta meininkiä". (= koko talo on käytännössä kaatopaikka ja paskahuusi sanoinkuvaamattomalla melulla säestettynä). Muistini mukaan samaan taloon muutti onnellisena kaksi vihervasemmistolaista nuorta naista, kestivät pari kuukautta ja muuttivat sitten täysin tuohtuneina ulos. Valitettavasti en löytänyt sitä artikkelia, se oli hyvin huvittava.
Lukijoiden on hyvä huomata mitä yhdessäkään artikkelissa ei käsitellä. Kuinka ihmeessä suomalaiset ovat ryhtyneet noin holtittomasti tuhoamaan omaa kotitaloaan ja elinympäristöään? Tämä on täydellinen arvoitus.
Mutta Hernesaaressa, siellä onnistutaan aivan varmasti luomaan kaunis moneen erilaiseen kulttuuriin perustuva lämminhenkinen yhteisö.......siis aivan varmasti!
Tervehdys Ano1:lle, Ano2:lle, Ano3:lle ja alianor d’aquitanelle & kiitos kommenteistanne. Epäilemättä jotkut sijoitusyhtiöt ostavat noita huoneistoja ja vuokraavat sitten Helsingin kaupungille. Tuo Kalasataman homma oli minulle uusi. Silloin kauan sitten kun asuin Helsingissä, siellä oli lähinnä virastotaloja.
VastaaPoista