Teemu Keskisarja piti väestönvaihtumista koskevan luennon Lahden kirjastossa. Ja luonnollisesti leikkipartisaanit elämysmatkailivat asian tiimoilta kirjaston ulkopuolella. Tosin – niin kuin kuvasta näkyy – ei paikalla ollut vallankumousta edeltävät kansan syvät rivit vaan vähiksi jäi:
Eli pelkkää hokemista ja rääkymistä. Asiasta tulee mieleeni se, mikä on tullut useasti. Eli Suomi on näille elämysmatkailijoille varsin täydellinen maa. Aikanaan partisaaneilla oli hengenlähtö lähellä mutta nämä leikkipartisaanit voivat ruokkia egoaan täysin turvallisesti.
Jaa kuinka? No, nehän jatkuvasti rääkyvät että natsit vittuun. Ja se on tosi turvallista. On helppoa ja riskitöntä toimia sellaista vastaan, jota tässä maassa ei edes ole. Mutta saahan siitä rääkymisestä mainion osallistumisen tunteen ja ehkäpä suoranaisia sankarifiiliksiä.
Sinänsä Suomessa olisi kyllä paljonkin sellaista porukkaa jolle natsiaatteet aina kansanmurhafantasioineen ei ole ollenkaan vierasta. Se vaan ei puhu suomea vaan on tuontitavaraa. Eivätkä nämä leikkipartisaanit niitä vastusta.
Siinä touhussa voisi tulla nenä kipeäksi. Tällaiselle tavalliselle käppäukolle tuo egon ruokkiminen herättää lähinnä äärimmäisen myötähäpeän.


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti