torstai 19. kesäkuuta 2025

EDUSKUNNAN JUHANNUSLAHJA

Vaihteeksi jotain positiivista. Eli eduskunta päätti tuoreeltaan että Suomi irtautuu siitä täysin järjettömästä Ottawan sopimuksesta ja päättää ainakin siltä osin Halosen-Tuomiojan linjan. Kaikesta huolimatta 18 kansanedustajaa oli sitä mieltä että vahvasti toivominen on sitä kaikkein tehokkainta puolustusta.

Mukana oli tietysti ääriänkyrä Veronika Honkasalo joka totesi, että Suomi horjuttaisi irtautumisellaan kansainvälistä sopimusjärjestelmää. Ehkä eniten Suomi horjuttaa Honkasalon mielenrauhaa, mutta onhan niin että kun vihervasemmistolaista vituttaa, niin jotain on tehty oikein.

Tämä näin lyhyesti. Toivotan teille kaikille hyvää ja rauhallista Juhannusta.

Edelliset jalkaväkimiinat tuhottiin vuoteen 2015 mennessä.

12 kommenttia:

Tapio Suhonen kirjoitti...

No, kommarit ovat kommareita.
Meillä on supermilitaristinen ja valloitushaluinen ja stalinistinen naapuri, jonka johtaja on saanut suuren maineen maassaan.
Kuinka muuten toimia???

Anonyymi kirjoitti...

Luotan siihen, että porapatruunoita ja nalleja/vetosytyttimiä ei tuhottu: niitä nimittäin tarvitaan sekä kylki- että telamiinoihin. Tarvitaan vain sopivia metallikuoria ja jekkulankaa, niin putkimiinat saadaan nopeasti käyttöön. Tietysti, jos pyritään teknisempiin ratkaisuihin, niin se ottaa aikaa, mutta itse luotan yksinkertaisiin välineisiin. Toivottavasti myös suunnitelmisssa oleva TNT-tehdas saadaan nopeasti pystyyn. Mutta todellakin tämä eduskunnan päätös oli lopullinen sinetti Tarja Halosen poliittisen perinnön hylkäämisessä. Ukrainan sodasta kertovat dokumentit osoittavat kiistattomasti, kuinka tehokaita aseita sekä sakara- että putkimiina ovat. Ne lamauttavat jalkaväen liikkeen aivan totaalisesti ja sitovat valtavasti vihollisen voimavaroja pelkästään haavoittuneiden hoitamiseen. Miinakauhusta aiheutuvat kurinpito-ongelmat ovat sitten asia erikseen. Sissin ase on miina, ja hyvä sissi ei joudu tulitaisteluun, sillä miina vartioi väsymättä ja tappaa talossa ja puutarhassa. Seuraavasssa perusteellinen koulutus putkimiinan käyttöön! Hyvää Juhannusta!

https://www.youtube.com/watch?v=7uvDthIDZSI
PS-lehdenjakaja

QroquiusKad kirjoitti...

Kohta meillä on Jussi
Juhla armas kesäinen!
Kunhan pääss' ei oo pussi
syyt' on olla iloinen!

Sitten kun täytyy kusta
Tee se maalla seisoen!
Muuten et Juhannusta
Ehkä vietä jälkeen sen.

Anonyymi kirjoitti...

Näemmä jäi pari typoa. Jätä edellinen julkaisematta.

1. Biaudet Eva /r
2. Diarra Fatim /vihr
3. Elo Tiina /vihr
4. Filatov Tarja /sd
5. Furuholm Timo /vas
6. Honkasalo Veronika /vas
7. Hopsu Inka /vihr
8. Hyrkkö Saara /vihr
9. Kivelä Mai /vas
10. Kontula Anna /vas
11. Koskela Minja /vas
12. Lohikoski Pia /vas
13. Meriluoto Laura /vas
14. Pekonen Aino-Kaisa /vas
15. Pitko Jenni /vihr
16. Sarkkinen Hanna /vas
17. Tynkkynen Oras /vihr
18. Yrttiaho Johannes /vas

Heikki kirjoitti...

Kansainväliset sopimukset,joissa kaikki asianosaiset esim Venäjä ei ole mukana, eivät sido meitä. Ja muutenkin kriisitilanteessa ne ovat vain nimiä paperilla.Sopimukset todellakin perustuvat luottamukseen, mutta Kremliin ei voi luottaa nyt.

Mutta ainakin tänne etelään tullee ihan kohtuu sää juhannukseksi..Ottakaa ilo irti lyhyestä kesästä, tai se menee ohi nopeasti .





Anonyymi kirjoitti...

Halosen&Tuomiojan ”rauhanpolitiikkana” oli tosiasiassa Suomen puolustuksen heikentäminen. Demarien eduskuntaryhmän enemmistö tuli järkiinsä ja Tuppu-Tytin johdolla hylkäsi Halosen miinakiellon eli hyväksyi jalkaväkimiinojen uudelleen hankinnat.

Anonyymi kirjoitti...

18 vastaan äänestänyttä ilmoittautui miinanraivaajiksi. Onnea heille siihen.

Tapsa vaan

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys kaikille kommentoijille ja kiitos kommenteistanne. Niistä miinoista ei olisi alunperinkään pitänyt luopua. Ja sitten hieman suomennosta vihervasureitten puheista:

Kansainväliset sopimukset = No kun musta niinqu tuntuu siltä.

Professori kirjoitti...

Hyvää Juhannusta Ykällekin!

Anonyymi kirjoitti...

Ei kai siihen kremliin ole koskaan voinut luottaa?
Siitä säästä, pohjoistuulta puhaltanut tänään koko päivän, sade hieman hellittänyt, huomiseksi onneksi poutaa iltapäivästä, mutta edelleen tuuli pohjoisessa. Ainakin tänne kaakonkulmalle ennusteissa. Silitkin, hyvää juhannusta. Ja pitäkää sepalus kiinni vesillä kuten QK tuolla kehottaa:))
Huru-ukko

alianor d'aquitaine kirjoitti...

Kyllä meitä humanisteja aivan kauheasti järkyttää tämä kansainvälisen sopimusjärjestelmän horjuminen. Että valtakunnan rajan yli saa tulla ase kädessä teurastamaan maailmanrauhalle täysin tarpeettomia kantasuomalaisia (HUOM! Heidän ihonvärinsä on VALKOINEN! = RIKOS IHMISYYTTÄ VASTAAN).

HOHHOIJAA!

Oikein hyvää juhannusta Yrjölle ja kaikille blogin lukijoille, joiden järjestelmät ovat vielä ihan hyvällä mallilla näistä ihmisoikeusloukkauksista huolimatta.

Anonyymi kirjoitti...

"Mukana oli tietysti ääriänkyrä Veronika Honkasalo joka totesi, että Suomi horjuttaisi irtautumisellaan kansainvälistä sopimusjärjestelmää."
Onkohan honkasalot ja kontulat lukeneet tämän Ottawan sopimuksen. Se mahdollistaa ihan kansainvälisen sopimuksen mukaan myös siitä irtautumisen. Eli ei missään vaiheessa rikota viherkommareiden "syömähammasta", eli noudatetaan kansainvälisiä sopimuksia. No arvattava oli, ketkä äänestivät irtautumista vastaan. Viherkommarit ja Eeva Biuaudet ja tavallaan kaikki SDP:n poissaolevat edustajat. Turhaa puhetta Tytti "KULTAMUNA" Tuppuraiselta, että SDP oli täysillä irtautumisen puolesta.