Eli yhteiskuntatanhuamista aidoimmillaan
Vietetään
taas hetki yliopistomaailmassa. Ja heitetään siinä ohimennen ilmaan kysymys
että oliskos tässä maassa hallituksella vielä jotakin säästettävää? Eli: Lapin
yliopistolla järjestetään Häiritsevä yhteiskuntatutkimus -perjantaiseminaari,
jonka otsikkona on ”maailmasuhteiden uudelleenajattelu nukkuvan naisruumiin
avulla”.
Seminaarissa
pitää puheen muuan prodessori Anu Valtonen ja puhe perustuu asian tiimoilta
pian julkaistavaan kirjaan. Ja mistä onkaan kyse?
Miten
päästä irti ihmisen ylivertaisuuteen, järkeen ja hallintaan perustuvasta
ajattelusta ja avata sen sijaan toisenlaisia tapoja ajatella ja toimia?
Eli siis
kuinka päästä eroon järkevästä ajattelusta? Siitä vihervasemmistolaista
kauhistuttavasta insinööritodellisuudesta? Joka itse asiassa pitää yhteiskunnan
pystyssä? No, seminaari lupailee ratkaisuja:
Puheenvuorossa
professori Anu Valtonen lähtee jäljittämään toisenlaista ajattelua,
toisenlaista kieltä ja toisenlaista maailmasuhdetta nukkuvan naisruumiin
kautta; ruumiin, joka kietoutuu yhteen monilajisen ja materiaalisen maailman
kanssa. Hän käyttää nukkuvaan ruumiiseen kietoutuneita biologis-kulttuurisia
erityispiirteitä eettis-poliittisena vastarinnan mahdollisuutena;
häiritseväthän nämä piirteet sopivasti vallitsevaa länsimaista
teknis-rationaalista ajattelumaailmaa, esittelyssä kerrotaan.
Feministisen
uusmaterialismin ja feministisen uteliaisuuden innoittamana hän analysoi
omakohtaisia, arkisia uneen ja nukkumiseen liittyviä havaintoja ja kokemuksia,
ulkoilmassa ja sisällä, joogamatolla ja sängyssä, matkoilla ja mökillä.
Feminismikin
on huudettu ja teksti on kuin puppulausegeneraattorilla tehty. Vaikka olenkin
vain tällainen ei-akateeminen käppäukko niin väittäisin, että kyseistä tuotosta
ei tämä maa olisi tarvinnut, mitään se ei siitä hyödy eikä sillä ole muuta
tarkoitusperää kuin elättää akateemisia suojatyöläisiä. Ja sitä perkeleen
feminismiä.
25 kommenttia:
Touhun arvostelijat nimetään rasistismisogyynisiksi kokolihaa syöviksi heteromiehiksi - as usual. Oikea tiede ei kuvatunlaista kaipaa. Viherkommunistislysenkolainen punatiede tarvitsee.
Heh, vai semmosta perustavalaatuista huippututkimusta.... Herää epäilys näiden tekevän näitä lähinnä performanssi taidetta muistuttavia tutkimuksiaa ihan vain vittuillakseen. Tietävät puuhastelun vituttavan veroamaksavaa persvakoäijää.
Ei kai noikaan pöljät luule harrastuspuuhastelunsa olevan jollain tavoin tarpeellista. Sinänsä nykyinen korkeakoulutus pitäisi jakaa uniopistokso ja yliopistoksi. Yliopistoon oikea tiede ja uniopistoon kyldyyrit ja taiteet yms. huuhaa.
Tuollaista järjetöntä soopaa tehdään 8000 euron kuukausipalkalla.
Yliopisto-opetus on ymmärtääkseni julkista. Sitä saa mennä seuraamaan kuka tahansa. Myös taltioiminen lienee sallittua.
Nykyinen totalitaristiselle matriarkaatille perustuksia sementoiva feminismi on 60-luvun yleismaailmallisen nuorisovallankumouksen hapantuneita jälkivaikutuksia, ja traagistahan tällaisissa "kulttuurivitkaan" kuuluvissa vaikutuksissa on se, että nämä "jäljestätulevien valtavat laumat" eivät ole omia "totuuksiaan" itse ajatelleet, vaan omaksuneet ne siinä vaiheessa kun ne ovat jo laajalle levinneitä ja sisällöiltään eltaantuneita -- muodottomiksi muuttuneita. Nykynaiset omaksuvat aikanaan vielä terävät ja terveet ideat nyt "ulkoapäin", "identiteetteinä", ja kun omaa varsinaista ajattelua ei ole, he takertuvat näihin identiteetteihin ihan idioottimaisella vimmalla.
Siksi näitä nykykiihkoilijoita on jokseenkin mahdoton palauttaa tolkun maailmaan. Heillä ei yksinkertaisesti sieluissaan ja aivoissaan ole mitään omaa, ja siksi he tarvitsevat ihan raivokkaasti identiteettejä joihin samaistua.
No, sellainen on kyllä aika laajasti yhteiskuntaamme läpäisevä ilmiö nykyään. Ei nyt eletä minkään uutta luovan ajattelun aikoja, vaan taannutaan taaksepäin selkä edellä. Ja kulttuurisen narsimin kukkaset yhä silmissä. Akateemiset ihmistieteet ovat todella kurjalla tolalla. Niin filosofia, niin sosiologia, niin psykologia. Uudet tieteet nousevat, sellaiset kuin "feminismi".
Sen professorit eivät koskaan tule opettamaan, että matriarkaatti merkitsee hajoamista ja kaaosta, ja kaaos kasvattaa ja nostaa valtaan militaariset kurinpalauttajat. Venäjä on historiallinen ortodoksinen matriarkaatti, ja kukas siellä onkaan vallassa.
Historiakin on eksyksissä, poliitikkojen muistelmat otetaan aikalaisdokumentteina. Ehkä Putin joskus jotain haamukirjoittajaa käyttäen julkaisee muistelmansa, ja niitä myydään Venäjällä sata miljoonaa kappaletta. Hänet varmaan balsamoidaan sädekehä päässään.
Yhteiskuntatanhuaminen on tanssia intersektionaalisen feminismin tahtiin. Kurkistin julkaisuun Häiritsevä yhteiskuntatutkimus. Pitää tehdä sellaisia kysymyksiä, joihin yhteiskunnassa ei haluta vastata. On häiritsevää, kun nostaa kysymyksiä siitä, millaisiin yhteiskunnallisiin johtopäätöksiin saatavan tiedon perusteella tulisi päätyä. Diversity equity (taloudellinen tasa-arvo) inclusion, johtopäätöksiä suoraan moninaisuuden, yhdenvertaisuuden ja osallisuuden sääntökirjasta. Vähemmistöt, valtarakenteet, muunsukupuoliset , tasa-arvo, turvalliset tilat, suomalaisten uskonnollisten liikkeiden hengellinen väkivalta, rasismi...Kovasti korostettiin kriittistä tietämistä eli nojauduttiin kulttuurimarxilaisuuteen. Tutkimuksia, jotka häiritsevät avoimella puolueellisuudellaan, poliittisella viestillään, manipuloivilla tutkimusasetelmilla ja aktivismilla.
Piti oikein moneen kertaan lukea tuo luennon sisältö. Sellaista diipadaapaa että heissulivei. Koska feminismi mainittu, pitänee luento sisällään patriakaalisen tavallisen valkoisen lihaa syövän suomalaisen miehen herjaamisen. Sitä parempaa kiihottamista ihmisryhmää vastaan.
"Rahaa palaa, mutta tutkitaanko Suomessa hyödyllisiä ja tarpeellisia asioita? – Matti Virén: ”Luulisi, että päättäjien ei tarvitsisi hapuilla pimeässä”
Tuossa Suomen uutiste lukemisen arvoinen artikkeli jossa valotetaan tuota "yliopistotutkimusta" ja sen vaikutuksia yhteiskuntaan ja päätöksiin eri asioista.
Suomen akatemiahan on ollut kovasti vastaan kun on arvosteltu sen rahoittamia "tutkimuksia", että arvostelulla loukataan tieteen vapautta ynnä muita rumia sanoja.
Huru-ukko
Tervehdys Rehelliselle Reiskalle, KKi:lle, Ano1:lle, Catilinalle, Seppo Oikkoselle, Bogreolille, Ano2:lle ja Huru-ukolle & kiitos kommenteistanne. Onhan toki niin, että jos joku haluaa puuhastella tällaista omalla ajallaan ja omalla kustannuksellaan niin kaikin mokomin. Mutta verorahojen käyttö tällaiseen on täysin järjenvastaista.
Tämä on suoraa seurausta siitä, että yliopistoissa opetetaan tieteinä politiikan virtausten mukaan vaihtelevia mielipiteitä kuten sosiologiaa, filosofiaa ja psykologiaa, vaikka tämä luonnontieteilijä
https://fi.wikipedia.org/wiki/Alan_Sokal
osoitti vuonna 1996 tunnetulla kepposellaan niiden epätieteellisyyden.
Mutta eeei.
Ei ei ei:
epätieteitä ei poistettu yliopistoista vaan niitä alettiin levittää oikeiden eli luonnontieteiden puolelle!
Lopputulos on nykyinen:
tieteenä opetetaan tytöillä voivan olla pippeli ja miesten synnyttävän,
suomalaisten miesten aiheuttama ilmastonmuutos tappaa meidät ilmastonkuumenemiseen eikun jääkauteen eikun ilmastonkuumenemiseen eikun jne. ja
teollisuusvaltiota voidaan pyörittää toivoenergialla.
USAssa on aloitettu korjausliike, mutta Suomeen se ei tule:
kas, sen liikkeen aloittaja on paha Paha PAHA!
Kaikin puolin inha ja huono, ja siksi hänestä ei saa puhua kuin hammasta purren ja kiroten.
Näillä mennään.
Taas kerran aivan tolkutonta höpsismiä omassa yliopistokuplassaan eläviltä. Näitä ja muita vastaavia turhia korkeakoulutettuja pitää muka lisätä.
Samaan aikaan ammattikoulutus jätetään ainakin paikoitellen hunningolle! Ja inkluusio tuhoaa koulun, kun mennään heikoimpien rajoittamina. Tuosta ei tule mitään. vaikka on kuinka kaunis periaate. Tämä näkyy jo, milloin herätään?
On syytäkin arvostella tutkimuksia, joihin akatemia kylvää rahaa satoja tuhansi euroja, kuten esimerkiksi sellaisiin kuin "Kukkuun ja kaukanakukkuun akustisten eroavuuksien vaikutukset etätyöläisten yhteisöllisiin kokemuksiin" tai "Julkitehdyn ulosteen politiikka kaupunkikuvassa, taiteessa ja bioetiikassa." Viimemainittu kuittasi 254.000 euroa.
Rouva Ano
Tervehdys Qroquius Kadille, Heikille ja Rouva Anolle & kiitos kommenteistanne.
Qroquius Kad: Valitettavasti tilanne on täällä juuri tämä.
Heikki: Yliopistokupla on oikea termi. Suomi tarvitsee tekijöitä, ei noita selittäjiä.
Rouva Ano: Totta. Ja tuo paskatutkimushan oli jo legendaarinen.
Ideahan vois toimia, mutta marxlaalaa polariteetti taas kerran kaataa hiekkaa rattaisiin. Eihän intuitio, jota olin ymmärtäväni edellä kursiiviotteista esitettävän, sulje pois tai käy luokkataistoa luonnontieteitä vastaan. Mutta vasemmistolle sekin on keinotekoisen vastakkainasettelun ikimoottori kuten ihonvärit, sukupuolet, tuloluokat, ilmastokaasut. Sinnetänne turhismäet ei vaan mee oikeisiin töihin kun joku perkele diilaa niille hintsua, jota ne sit biffaa matuloisilleen, jotka sit äänestää niitä ja yhdessä sähközyklataan uutta kallista siltabaanaa kruunuvuoren nomenklaturan kombinaattiin. Eläköön soviteltu tasa-arwå 😄
Ilmeisesti tällaista huuhaata opetetaan nykyään vain Tampereen yliopistossa? Osaatteko nimetä joitakin siellä käytössä olevia sosiologian, psykologian ja filosofian kurssikirjoja, joissa opetetaan, että mieskin synnyttää ja että ilmastonmuutos on mukamas tosiasia?
Eikös ilmastonmuutoksesta opeteta fysikaalisissa tieteissä, esimerkkinä tämä kurssi: https://studies.helsinki.fi/kurssit/opintojakso/otm-560e0a42-e1ca-47e8-b1a5-7bfa4dd05008
Vai ovatko fysikaaliset tieteetkin nykyään osa psykologian, sosiologian ja filosofian tiedekuntia?
Tervehdys troristille ja Anolle & kiitos kommenteistanne.
teroristi: Joo, eläköön.
Ano: On sitä valitettavasti kaikissa yliopistoissa.
Kerranhan jotkut pilailijat lähettivät hesarin tiedetoimitukselle artikkelin joka oli oikeasti täyttä huuhaata mutta sisälsi paljon hienoja sanoja niin läpi meni toimituksessa.
Jos puhutaan akateemisesta työttömyydestä niin pitäisi tutkia minkä alan akateemikkojen tiedoille ja taidoille ei löydy kysyntää oikeassa maailmassa.
Tervehdys, TR. Täysin totta. Oliskos se pilailija ollut Keijo Kaarisade?
Muuten olen sitä mieltä, että Spede Pasanen on syytä nimittää postuumisti Lapin Yliopiston kunniatohtoriksi hänen uraa uurtavasta naisen logiikkaa käsittelevästä
työstään. Jos Lapin Yliopisto ei vielä ole hoksannut ottaa niitä sketsin muotoon puettuja tiiviitä tutkielmia feminiinisen ajattelun oppimateriaaleiksi, nyt on korkea aika paikata tämä laiminlyönti.
Poliitikkojen luomat käsiin räjähtäneet suojatyöpaikkojen määrät aiheuttavat valtion budjettiin pahanlaatuista kestävyysvajetta.
Paitsi vaan että nykyään yliopistoissa opetetaan tieteellisenä totuutena sellaista hörölöröä mitä Spede ei koskaan olisi kirjoittanut Hannelen suuhun Naisen Logiikka -sketsissä.
Nykyään se on sitten tiedettä.
"Miten päästä irti ihmisen ylivertaisuuteen, järkeen ja hallintaan perustuvasta ajattelusta ja avata sen sijaan toisenlaisia tapoja ajatella ja toimia?"
Tosiaan, mitä tuo tarkoittaa ? Kannattaako professori anarkiaa, islamilaista yhteiskuntaa, vai mitä...
Tervehdys Strix Senexille, Ano1:lle, Qroquius Kadille ja Ano2:lle & kiitos kommenteistanne.
Strix Senex & Qroquius Kad: Valitettavasti QK taitaa olla oikeassa. Todellisuus on mennyt parodiasta ohi jo aikaa sitten.
Ano1: Totta. Ja puhutaan valtavista rahoista.
Ano2: Hyvä kysymys.
Anu Valtosen kysymyksenasetteluhan kuului:
"Miten päästä irti ihmisen ylivertaisuuteen, järkeen ja hallintaan perustuvasta ajattelusta?"
Voisiko hänelle esittää vastakysymyksen: miksi siitä pitäisi päästä irti?
Tervehdys, Ano. Erittäin hyvä vastakysymys. Ja olisi mielenkiintoista kuunnella, miten hän siihen vastaisi. Jos vastaisi ollenkaan.
Lähetä kommentti