Niin. On pari asiaa – no, monien muassa – jotka saavat meikäläiseltä niskakarvat pystyyn. Toinen on erityisasiantuntija. Ja toinen on visio. Kun ne yhdistetään, niin lopputulos on yleensä pelottava. Niin kuin tässä Ylen jutussa jossa haastatellaan erityisasiantuntijaa joka on työyhmänsä kanssa luomassa visiota suomalaisen peruskoulun tulevaisuudesta. Ja tietyt seikat tässä pistävät silmään. Ensiksi tämä:
Työryhmä onkin lähtenyt muuttamaan koko ajatusta oppimisesta.
– Fokus siirtyy oppimisen prosessiin. Tärkeää ei niinkään ole se, mitä konkreettisia taitoja tarvitsee tulevaisuudessa osata, vaan mitkä oppimisprosessit ovat itsessään hyödyllisiä, ja mitä ihmisen täytyy oppia kasvaakseen hyväksi ihmiseksi.
Ensiksi voi todeta, että se konkreettisten taitojen osaamisen tarve ei vähene tulevaisuudessakaan. Ja sitten se toinen kysymys: Kuinka se ”hyvä ihminen” määritellään? Kun katsoo nykyistä – varsin vihervasemmistolaista – koulujärjestelmäämme, niin sen näkemys hyvästä ihmisestä on varmasti aivan toinen kuin tällaisen tavallisen ihmisen.
Asiaan saadaan hieman selvennystä:
Toinen iso muutos on siirtyä pelkästään yksilön osaamiseen keskittymisestä yhteisölliseen osaamiseen: mitä me osaamme yhdessä tehdä paremman maailman eteen.
Koulun tarkoitus on siis Berneliuksen mukaan tuottaa sellaista sivistystä, jonka ytimessä on halu käyttää osaamistaan yhteiseen hyvään.
Koulun tehtävä on esimerkiksi auttaa ihmisiä kohti ekologisesti kestävää elämää. Kyse ei ole vain ympäristötiedon opettamisesta. Tarkoitus on, että jokaisen luontosuhde muodostuu sellaiseksi, että se motivoi toimimaan.
Parempi maailma huudettu. Ei kuulosta hyvältä. Sitähän huusivat aikanaan jo taistolaiset. Ja kuinka tämä ekologisesti kestävä elämä määritellään? Ketkä sen määrittelevät? Nykyistä muotilinjaa jonka mukaan Suomen talous tulee käytännössä romahduttaa ilmastokiiman edessä?
Ja mitä on tuo toimimaan motivoiminen? Uusia elokapinallisia?
Joka tapauksessa erityisasiantuntija ja visio ovat pelottava yhdistelmä. En nimittäin voi välttyä siltä, että asiassa hieman haisee uusi versio Pirkkalan kokeilusta.


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti