tiistai 18. elokuuta 2026

WOKELLUSTA BRITANNIASSA

Niin kuin hyvin tiedämme, pumpataan Suomessa käsittämättömät määrät verorahoja täysin turhiin ja järjettömiin akateemisiin tutkimukseen. Tämä tietysti kaikki ”tieteen vapauden” nimissä. Vaan osataan sitä toki muuallakin. Uutinen kertoo esimerkin Britanniasta:

Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen.

Ja jostainhan ne rahat oli saatava, joten:

Samaan aikaan UKRI on päättänyt lopettaa kansallisen avaruusteknologisen e-MERLIN-radioteleskooppien verkon rahoituksen. Sen vuosittainen budjetti olisi ollut 2,8 miljoonaa puntaa. Verkkoon kuuluu mm. Jodrell Bankin kuuluisa Lovell-radioteleskooppi. Halkaisijaltaan lähes 80-metrinen antennilautanen on erottuva maamerkki ja turistikohde syrjäisellä Cheshiren alueella Luoteis-Englannissa.

Briteissä näyttää olevan aivan sama ongelma kuin Suomessakin, minkä uutinen tiivistää yhteen lauseeseen:

Tieteen legitimiteetti ei tarkoita norsunluutornia ja näkösuojaa yleisöltä.

Sinänsä Iso-Britannia on muutenkin täysin kusessa & sekaisin sen islaminsa kanssa. Ja jos islamilaiset saavat vielä enemmän valtaa, niin siinähän loppuu rahoitus sekä homo- että avaruustutkimukselta.

Kun katsoo – nimenomaan läntistä – Eurooppaa, niin Rooman rappio tulee entistä enemmän mieleen.


Ei kommentteja: