torstai 10. huhtikuuta 2025

HUIPPUOSAAJIA

Blogikollegani Nils-Aslak Näkkäläjärvi linkitti bloginsa kommenttiosiossa erään lehtijutun. Juttu on puolisentoista vuotta vanha mutta siihen voi palata, koska sen ajankohtaisuus ei ole hävinnyt minnekään. Siinä esitellään kehitysmaalaista monialarikollisuuden yritystoimintaa ts. katujengejä Helsingin, Espoon ja Vantaan alueelta. Minkäslaisia nimiä niitten johtohahmoista löytyy?

P-Block (Pikku-Huopalahti):

Yahye Mahdi Mohamud

Blackflaco (oikea nimi ei tiedossa)

L-City (Leppävaara)

Yusuf Ibrahim Arab

Sakarie Abdi Mohamed

Kerim Khalid Ahmed Muslah

Farbod Karimi

47Kurdish Mafia (Itäkeskus)

Milan Jaff

Ardar Husein

K-Block (Koivukylä)

Kehitysmaalaisjengi. Johtohenkilöitä ei tiedossa.

RK98 (Vuosaari)

Abdinashir Mohamud Ali

Varmaankin pääkaupunkseudun ihmiset ovat onnellisia kun heitä on siunattu näillä huippuosaajilla. Jos kyseinen lehtijuttu olisi julkaistu vielä 1980-luvulla niin sitä oltaisiin kohdeltu lähinnä hirvittävänä dystopiana.

Mutta nyt se on totta. Kiitos suomalaisen suvaitsevais-tiedostavaiston. Niin muuten, kun Suomessa on kielletty MC Cannonball ja MC Bandidosia ollaan kieltämässä niin eikös nuo kehitysmaalaisporukat pitäisi kieltää välittömästi ja karkoittaa kaikki noiden jengien jäsenet?

Tietysti ”lakiasiantuntijat” löytävät paljonkin perusteita sille että kansainvälisiä sopimuksia ei saa rikkoa. Eikä ihmisoikeuksia loukata.

Kansainvälisyytta. Väriä. Osaamista. Kotoutumista. Kiitos suomalaisen suvaitsevais-tiedostavaiston.

16 kommenttia:

Tapio Suhonen kirjoitti...

Niimmutku ne oli pärinäpoikia, Cannonball ja mitä ne olivat.
Abdir, Abdullah, Hassan, Untabokikuli...henkiseen valmennukseen ja kaikki on hyvin taas.

Joppos123 kirjoitti...

Vaalien alla ääääässsdeepeen Lindman valehtelee tenteissä sujuvasti, että he eivät kannata humanitaarisen maahanmuuton lisäämistä. Puolueen taustahahmot kertovat kuitenkin puolueen tavoitteena olevan pakolaiskiintiön tuplaamisen tai jopa enemmän.
Ihan kuten svedustania sisarpuolueella on myös kotoisten sosialistien tavoitteena saada maamme matukaaokseen ja ei olisi lienee pahitteeksi myös naapurimaan kaltainen matalan intesiteetin sisällissota.
Seuraavat eduskuntavaalit tuonee sosialistien unelman lähemmäksi toteutumistaan.
Nämä nykyiset jaffat ja wannabegansterit ovat vielä ihan lapasia tulevaan verrattuna.

Bogreol kirjoitti...

Serkun tytär asui vähän aikaa Leppävaarassa, ja kutsui aluetta slummiksi, muutti pois, samoin teki naapurissa nyt asuva lähihoitaja, hän kertoi, että maahanmuutto on tehnyt alueesta levottoman.

Hurjannäköisiä sormien vääntäjiä kuvissa, vaarallisia varmaan senkin takia, että sivistystä ja koulutusta puuttuu ja taustalla myös vääräuskoisille huonoa kohtelua salliva uskonto. Ruotsin tiellä ollaan. Tätäkö massamaahanmuutolla on tavoiteltu, kaaosta, erimielisyyttä, polarisaatiota, ilmeisesti, koska järjestelmäpuolueelle näyttää sopivan. Ja senkö takia kotimaisia liivijengejä ollaan kieltämässä, että ulkomaalaiset saisivat rauhassa toimia, ja kehitysmaalaiset pääsisivät nöyryyttämään kantaväestöä. Kotimaiset tappelevat keskenään, eivät yleensä vedä viattomia ulkopuolisia yhteenottoon, nämä vieraiden kulttuurien jäbät hyökkäävät nimenomaan viattomien ulkopuolisten kimppuun.

Anonyymi kirjoitti...

Uskokaa ny vaan. Ei Suomessa ole katujengejä juurikaan niiden kansainvälisten sopimusten ja muiden niissä sanottujen tai sanomattomien syiden takia. Sanoi jo aikoinaan muuan polliisi, nykyisn virkaheitto konst aapeli taponen.
Ja joka muuta väittää on kamala natsipersurasisti!!
Huru-ukko

Anonyymi kirjoitti...

Kun vmp on nyt ns tullut osittain ulos kuplastaan/muunnellun totuuden puhumisesta esim taksiraiskausten suhteen, niin muistellaanpa vaikkapa 10 v takaperin. Meillä on unelma. Se unelma on totisesti käynyt toteen. Käräjät ovat ruuhkautuneet ja vankilat täynnä. Muusta puhumattakaan. Usein tulee kommentoitua näistä perseilijöistä, että tämä on vasta alkua. Taidan nyt sanoa, että jonkin asteinen lopun alkua. Palataan vielä niihin taksi raiskaajiin. Kun kaksi on jäänyt kiinni sellaisen 20 naisen raiskaamisesta, mites ne loput? Joissakin maissa tästä olisi noussut jonkin asteinen skandaali. Meillä se vaan on eri asia.

QroquiusKad kirjoitti...

Suomessa on näin siksi, että suomalaiset tätä haluavat.
Virossa ei näin ole, koska virolaiset eivät tällaista menoa omaan maahansa halua.
Mikään ei estäisi suomalaisia valitsemasta seuraavissa vaaleissa sellaista eduskuntaa, joka kokoaa sellaisen hallituksen joka tekee sellaista politiikkaa mitä Virossa tehdään.

Jos Viro voi tehdä niin, mikään ei voi estää suomalaisia tekemästä samoin.
Ei mikään muu paitsi suomalaisten oma halu jatkaa nykytilaa.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Tapio Suhoselle, Joppos123:lle, Bogreolille, Huru-ukolle, Anolle ja Qroquius Kadille & kiitos kommenteistanne. Se vihervasemmiston unelma on toteutunut, tosin se ei tainnut olla sitä, mitä se kuvitteli. En muuten usko että valtaosa suomalaisista haluaa tätä tilannetta. Ihmiset ovat äänestäessään tapojensa vankeja ja valtamedia pitää yllä jatkuvaa persun pelkoa.

Anonyymi kirjoitti...

Persun pelko on hulluden alku.
Huru-ukko

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys, Huru-ukko. Vaan entäs jos se orastava hulluus oli jo valmiina.

Anonyymi kirjoitti...

Ylen suuri vaalikeskustelu 10.4.2025: Juontaja ilmeisesti punavihreä, kireäleukainen toimittelija.

Anonyymi kirjoitti...

Melkein Abdin ja Muhammedin tilille kilahti piltinkin murha Vuosaaressa. Pikkulapsi löysi toimintakelpoisen pyssyn ja olisi voinut sillä hyvinkin pasauttaa itsensä tuonpuoleiseen.

Tapsa vaan

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Anolle ja Tapsalle vaan & kiitos kommenteistanne.

Ano: Epäilemättä. En katsonut. Ei ole tarvetta. Äänestyspäätös on muutenkin selvä.

Tapsa vaan: Oisko linkkiä tähän?

Joppos123 kirjoitti...

Taitaa liittyä käynnissä olevaan oikeudenkäyntiin missä tappajat tilattiin Ruotsista hoitelemaan matujengien välisiä riitoja. Teossa käytetty ase patruunoineen löytyi Vuosaaresta dumpattuna. Ilmeisesti löytäjänä oli lapsi.

QroquiusKad kirjoitti...

Aselöytötapaus oli tämä:

https://poliisi.fi/-/suvelan-ampumisen-esitutkinta-on-valmistumassa

Mustalaiset ammuskelevat ikivanhoilla louskuilla mallia toinen tai ensimmäinen maailmansota.
Abdiqadireilla on uutta ja kelpoa.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Joppos123:lle ja Qroquius Kadille & kiitos lisäyksistä.

Anonyymi kirjoitti...

Niinmuttakun, osaajia ei euroopasta löydy, on tuotava eta-maiden takaa. Onhan tämä ollut selvä juttu jo vuosikymmenet.

Vaaleista, tulee tunne että olen kuullut samat jutut turhan monta kertaa. Ei vain yksi tai kaksi kertaa vaan kymmeniä. Sen verran monet vaalit nähnyt. Kerrataanpa
- asumisen kalleus, asunnottomuus, häädöt
- pienituloisuus toimeentulovaikeudet, ulosotot, lapsiköyhyys
- työttömyys, viimevuosina myös työvoimapula, osaajien puute
- hoitoonpääsy, hoitojen hinta
- viimevuosina oppimisvaikeudet, syytä ei tiedetä
- rikollisuuden kasvu, syytä ei tiedetä, en muista että olisi vaaliteemana

Siinä muutamia jotka tuntuvat olevan pysyvää sorttia vaikka olen uskonut että politiikassa ainoa ikuisesti pysyvä on vain väliaikaiseksi säädetty vero.