keskiviikko 19. helmikuuta 2025

LIHA-AHDISTUS

Eli yksi kerrallaan tippuu napit takista

Olen aina ollut siinä käsityksessä että Marttaliitto on sellainen vanhakantainen ja perinteistä kiinnipitävä järjestö. No, lienen ollut väärässä, ainakin kyseisen liiton johdon osalta. Onhan meinaan kyseisen liiton johtajana muuan Sirpa Pietikäinen. Varmaankin tunnette?

Niinpä kyseinen Marttaliitto on ilmoittanut että sen tilaisuuksissa tarjoillaan jatkossa ainoastaan kasvisruokaa. Ja ei liene yllätys, että perusteena on ”yksi konkreettinen teko liiton toiminnan hiilijalanjäljen ja muiden ympäristövaikutusten pienentämiseksi”. Toisin sanoen kyseessä on siis pelkkä hyvesignalointi ja egon rakennus sen myötä, sillä kyseinen asia ei vaikuta konkreettisesti yhtään mitään yhtään mihinkään. Onpahan lähinnä keskisormen näyttö suomalaisille karjankasvattajille.

Niinpä jo nyt ainakin Sievin Martat ovat irtisanoutuneet kyseisestä päätöksestä. Veikkaan että näitä tulee vielä lisää.

Joku voisi tietysti sanoa, että mitä väliä tuolla on. Myöntää täytyy, myöntää täytyy. Mutta on pelottavaa että aina uudet järjestöt tulevat mukaan tuohon täysin tarpeettomaan hyvesignalointiin. Onhan ne pakolliset kasvisruokailut jo armeijassakin. Ja silloin pizzojen kauppa käy kuumana.

Laitetaanpa tähän vielä veikkaus. Kas nythän on jo olemassa ilmastoahdistus, Trump-ahdistus ja joku psykologi keksi myös metsäsurun. Veikkaan, että pian lanseerataan käyttöön myös liha-ahdistus. Ja sen myötä tullaan vaatimaan että esmes kouluissa ja työmaaruokaloissa ei saa tarjoilla kuin kasvisruokaa, koska jotkut yksilöt saavat ahdistuksen siitä, jos paikalla on ilmastoa tuhoavaa ja muutenkin hirvittävää liharuokaa.

Uskokaa huviksenne, näin tulee käymään. Hysteerikot haluavat hävittää kaiken perinteisen ja normaalin. Siksi niistä asioista tulee pitää tiukasti kiinni.

Pinnanmaalla ei tunneta liha-ahdistusta. Eikä ilmastoahdistusta. Eikä Trump-ahdistusta.

29 kommenttia:

Tapio Suhonen kirjoitti...

Kun eskimoperhe ruokailee, vegeily ei ole vaihtoehto. Kasviksia ei noilla leveyspiireillä löydy. Kuinka siis boikotoimme eskimoperheen sikamaista ruokakulttuuria??
Hylje syödään raakana, ilman kurkkuviipaleita: perheen pienokaiset saavat parhaat osat, kuten silmät: vesi herahti kielelle.
Tekopyhyys on voimavara siinä kuin muutkin symbolistiset harhaluulot: "Tule kanssani herra jeesus, tule, siunaa päivän työ..." virsi 548.
Niin. Ihmiselämä on typeryyksiä täynnä: Hyveellisyhteisöt jeesustelevat ja putin pudottelee ihmisiä ikkunoista.

29051453 kirjoitti...

Aihetta sivuten. Edes kiilusilmäisin vihervasemmistolainen ei uskalla vaatia Mustia ja Mirriä myös siirtymään kasvisruokiin. Muuten vasemmiston pitkä marssi läpi instituutioiden etenee tehokkaasti.

Anonyymi kirjoitti...

Marttaliiton toimistossa ei ole perinteisten marttojen näköisiä naisia vaan feminististä hepsankeikkoja.

Seppo Oikkonen kirjoitti...

Sekaravinnon syömiselle on yhtä monta miljoonaa syytä kuin ihmisen ja kaltaistensa olentojen lajihistorissa on vuosia. Ehkä vegetaristien ja muiden mielissään marttyyriristeja kantavien mielestä ihminen pitäisi ihanan modernin nykyteknologian avulla jalostaa kaniksi, niin että kasvisruoka saisi myös geneettisen rakenteen vaativat perustelut.

Mtä? Eikö se suunnilleen sama suunniltaan oleva porukka halua nykyteknologiaa käytettävän myös muihin hyviin tarkoituksiin, sellaisiin kuin miesten muuttaminen naisiksi tai päinvastoin?

Niiden mielestä Luoja teki ihan hirvittävän erehdyksen, kun se kytki ravintoketjut päälle ja kehitti kustakin olennosta omanlaistaan ravintoa tarvitsevan. Luojan kannattaisi jo vähitellen omaksua valistuksen ja vihreän siirtymän mukaisia ajatuksia, eikä jämähtää minnekään vuosimiljoonien mittakaavoihin.

On se niin väärin tämä maailman meno.

Anonyymi kirjoitti...

En kuulu Marttoihin, mutta minulla on sisäpiirin tietoa keskisestä Suomesta. Täällä ollaan tympääntyneitä nykyiseen johtoon, joka vie marttoja Pride-marssille, kutsuu Jani Toivolan luennoimaan, kehottaa lakkaamaan kynnet ja meikkaamaan enemmän. Nyt on annettu selkeä viesti rovasti Heikkilän ja meppi Pietikäisen suuntaan, että täällä ainakin syödään ja opetetaan eri kansalaispiirejä syömään sekaruokaa, johon kuuluu liha ja kala olennaisena osana.

En malta olla tässä yhteydessä olla kertomatta eräästä pienestä episodista elävästä elämästä. Joitakin aikoja sitten Marttojen järjestämälle maahanmuuttajanaisille tarkoitetulle ruoanlaittokurssille änkesivät mukaaan heidän miehensä (tai sitten joku sukulainen). Vastalauseiden saattelemana topakat Martat heittivät miehet pihalle ja siellä he rakennuksen sisäpihalla kurkkivat ikkunoista ja vahtivat koko kolmen tunnin ajan, ettei vaan vieraita miehiä pääse sisään viemään heidän naisiaan ...

Rouva Ano

bogreol kirjoitti...

Todella masentavaa että kaikenlainen toiminta alistetaan näille tekoideologioille, joiden loukkaamista varjellaan "turvallisilla tiloilla". Viittaan edelliseen blogiisi ja J D Vanceen, joka puhui toisenlaisesta turvallisuuden tarpeesta, minkä vain perusvapaudet voivat antaa. Radikaalien vähemmistöjen suojelu ei lisää kantaväestön turvallisuutta. Vaikka martoilla on oikeus siirtyä tilaisuuksissaan pelkkään kasvistarjoiluun, osoittavat he kannanotollaan kulkevansa samaa ilmasto-ideologian tietä. Vapauden ja vaihtoehtojen alue kapenee. Autoritaarinen vihervasemmisto ei ymmärrä, miksi Amerikan republikaanit arvostelevat Euroopan arvoliberalismia. Trumpin hallinnolla on pyrkimys säilyttää yhteinen läntinen perintö, jonka Amerikka ja Eurooppa ovat jakaneet, mutta josta Eurooppa on sanoutunut irti vainoamalla kristittyjä, puuttumalla vihapuhesäädöksillä vapaaseen sanaan, sensuroimalla viestintäpalveluja, kieltäytymällä yhteistyöstä kansallispopulististen puolueiden kanssa ja jättäytymällä ulkoisen turvallisuuden suhteen Naton varaan hoitamatta edes sisäistä turvallisuutta pitämällä rajoja auki kulttuurisesti vieraiden ihmisten tunkeutumiseen maahan. Euroopan johtajat eivät näytä tunnustavan että edellä mainituissa asioissa olisi syytä huoleen, eikä kansakaan Suomessa tunnu käsittävän, koska Sdp:n kannatus huitelee kovissa lukemissa.

Strix Senex kirjoitti...

Jos Pietikäinen on vegaani, niin hän on kyllä varsinainen sen ideologian seurausten varoitusmerkki niin ulkoiselta olemukseltaan kuin ulosanniltaan ja ajatustoiminnaltaankin. Mutta sitä minä en kyllä pysty alkuunkaan ymmästämään, mikä ihme on saanut Martat hairahtumaan niin, että ovat valinneet hänet hallituksen puheenjohtajaksi.

Heikki kirjoitti...

Omituista kuinka helposti yhdistyksiä jne. voidaan " kaapata".

Anonyymi kirjoitti...

Näin siinä kävi kun johtajaksi valitttiin oikein perus-martta eli tämä, en olis koskaan selvinpäin ajanut kännissä neito hämeestä, tämä pietikäisen sirpa.
Huru-ukko

Joppos123 kirjoitti...

Wokellus on vallannut jo Martatkin, näin se homna etenee. Onneksi osa laittaa järjettömyydelle hanttiin.
Itse olen joskus aikoinaan osallistunut Marttojen järjestämälle makkarantekokurssille.
Ei tehty kikherne-/soijamakkaroita vaan täyte oli joko possua tai lammasta ja ihan luonnonsuoleen ne tehtiin.
Lopuksi syötiin tekeleet porukalla. Oli hyvä kurssi ja ape makoisaa.

Thorvald Eskilinpoika kirjoitti...

"Omituista kuinka helposti yhdistyksiä jne. voidaan " kaapata"."

Yhdistykset, sellaisetkin joilla on omaisuutta ja oma toimintaidea, ovat vallan houkutuksille herkkiä. Kun yhdistyksen hallitukseen tai jopa puheenjohtajaksi on tarjolla ihmisiä joilla on korkean tason poliittisia yhteyksiä kansanedustajan ja jopa ministerin taustoilla, he valitsevat näitä vastuu eli valtapaikoille hyvin helposti. Jopa täysin pohtimatta edustavatko ko henkilöt lainkaan jäsenistön mielipiteitä, asenteita ja kulttuuria. Ja näin on varmaan käynyt Martoillekin. Suomen Partiolaisille, jotka vielä 80-luvulla olivat keskusta-oikeistolaisia luonnonsuojelijoita, kävi samalla tavalla 90-luvulta eteenpäin. Sinne otettiin johtoon porukkaa vihreiden puolelta, ihmisiä joilla piti olla yhteyksiä poliittiseen johtoon. Varmaan olikin, mutta tänä päivänä partiolaiset marssii prideissä.

QroquiusKad kirjoitti...

Samoin itsekin viitaten edellisen blogin kommenttiini, mm. tästä ja todella monesta muusta wökellykseen liittyvästä syystä Trump tarjoilee nyt Eeuulle tarkoin valikoituja potkuja perseeseen teräskärkisillä maihareilla.
Tänään tuli taas uusi mutta oppiko Eeuu siitä mitään?

No eeei.
Ei ei ei;
Eeuun ei tarvitse muuttaa käyttäytymistään missään asiassa mitenkään, sen kun vaan jatkaa laiskotteluaan ja isotteluaan juostakseen hädän tullen tas USAn selän taakse piiloon.

En tiedä montako potkua tarvitaan Eeuun ryhdistämiseksi wökellyksistä ja putlerismista, mutta niitä on tulossa vielä monta ja ne kaikki ovat totisesti tienattuja.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys kaikille kommentoijoille ja kiitos kommenteistanne. Yksi näistä kaapatuista organisaatioista on ev lut kirkkomme joka on nykyisin lähinnä irvikuva. Ja valitettavasti on niitä kiilusilmäisiä vihervasemmistolaisia jotka yrittävät tehdä Mustista ja Mirristä vegaaneja. Vaikka siinä samalla tappavat ne nälkään.

Anonyymi kirjoitti...

Maakunnista löytyy hyvin usein se maalaisjärki, joka on kadonnut lähes sukupuuttoon kehä III:n sisäpuolelta. Jo 1990-luvulla ihmettelin, kun hifkin pelaajia sakotettiin joukkueenjohdon taholta siitä, jos käytti pitkiä kalsareita.

Tapsa vaan

Anonyymi kirjoitti...

Martoilla oli ennen hyviä ruokaohjeita netti pullollaan ja lienevät vieläkin siellä. Eivätkä ne olleet mitään "rehureseptejä". Neuvottiin hyvinkin monensortin lihan käyttöä. Ja paljon erilaisia leivontaan liittyviä ohjeitakin löytyy. On niitä tullut hyödynnettyä itsekin ja aion vastakin vinkkejä sieltä hakea, ei ne vanhat ohjeet varmaankaan katoa.
Huru-ukko
PS. Tuli tuosta Sievin marttojen nimestä: Sievin Sievät että pitäisiköhän se olla: Sievin Siveät Martat:)))

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Tapsalle vaan ja Huru-ukolle & kiitos kommenteistanne. Onhan joo niin että se mielettömyys tuppaa keskittyä yliopistokaupunkeihin.

Terhomatti Hämeenkorpi kirjoitti...

Tuomas Enbuske kirjoitti hyvin: "Uskonnolta halutaan pysyvyyttä. Uskonnollisten rituaalien pointti on nimenomaan niiden ehdottomuudessa ja absurdiudessa. Uskonnossa ei pidäkään olla mitään loogista. Uskonto liittää ihmisen vuosituhansien ketjuun tässä monimutkaisessa maailmassa. Uskonnon rituaalien pointti on pysyvyys ja jatkuvuus. Onhan se aivan absurdi ajatus, että Luoja kaikkivaltias muuttaisi arvojaan aina viimeisten vasemmistolaisten muotihömpötysten mukaan. Ja vielä jollain kansanäänestyksellä!

Kirkon ei pidä olla arkinen. Sen pitää olla mystinen! Sen pitää olla selkeästi erilainen kuin maallinen maailma. Siksi kaiken maailman hyväntahtoiset kansan pariin menemiset tekevät kirkosta vain tylsemmän. Kirkon pitäisi olla juuri se paikka, jossa pyydetään anteeksi sitä, mitä on viimeksi päissään ollessaan tullut tehtyä.

Luterilaisesta kirkosta erotaan ennätysvauhtia juuri siksi, ettei se eroa mitenkään Stockan herkusta

Olisi nyt edes yksi paikka, joka ei kysyisi meidän mielipidettä siitä, minkälainen sen pitäisi olla. Tarvitsemme kirkon, joka lopettaa tuon anteeksipyytelevän matelunsa. Tarvitsemme Johannes Kastajaa !

alianor d'aquitaine kirjoitti...

Tämä lihavihamielisyys koskee sitten vain meidän kantaväestöämme.

Halal liha on hyväksyttävää paitsi marttojen niin myös vihervasemmistolaisten eläinoikeustaistelijoiden mielestä, huolimatta sadistisesta teurastustavasta. Samoin moskeijoissa ei pidetä pridejumalanpalveluksia eikä kouluissa ole muslimilapsille opetusta naisista, joilla on penis.

Suomessa hyvin hienotunteisesti säästetään parempi väki kaikelta wokellukselta ja kunnioitetaan heidän uskontonsa sääntöjä.

Tätä kaikkea sopii itse kunkin tykönänsä miettiä 13.4. vaalilukaaliin suunnistaessaan.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Terhomatti Hämeenkorvelle ja alianor d´aquitanelle & kiitos kommenteistanne ihan hyviä huomioita kummallakin.

Anonyymi kirjoitti...

Puhutaan jopa "O’Sullivanin laista", josta on artikkeli Wikipediassakin:
https://fi.wikipedia.org/wiki/O%E2%80%99Sullivanin_laki.

Sen mukaan jokainen organisaatio, joka ei nimenomaisesti ole oikeistolainen, kehittyy vähitellen vasemmistolaiseksi.
Syyksi ilmiöön on esitetty, että järjestötoimintaan yleensäkin hakeutuvat etenkin sellaiset ihmiset, jotka eivät pidä yksityisestä voitontavoittelusta ja liiketoiminnasta.
Marttaliitollakin on alusta lähtien ollut kytkentöjä myös politiikkaan. Itse asiassa sen perustamiseenkin antoi sysäyksen muuan poliittinen tapahtuma, keisari Nikolai II:n antama helmikuun manifesti. Ja sen perustajajäsenistä monet olivat silloisen nuorsuomalaisen puolueen poliitikkoja.

Tapio Suhonen kirjoitti...

Herramme sebaot, Jumala, ei ole kasvissyöjä. Kun Kain ja Abel uhrasivat Jumalalleen, niin Abelin grillattu lammas, a vot, kelpasi hyvin. Sen sijaan, kasvinviljelijä Kainin, kasvisateriauhriin Jumala suhtautui kielteisesti, Jumala katseli sitä nenänvartta myöten, vihanneskeiton valuessa suunpielistä, saattaen näin Kainin epätoivoisiin tekoihin.
Onhan se myönnetävä, melkoisena ylireagointina, että tämän vuoksi Kain murhasi Abelin, oman veljensä!
Mutta, jumalallisena julistuksena, lihaa sen olla pitää....

Anonyymi kirjoitti...

Olisiko noita "ravintoterapeutteja" jo turhan paljon. Kun lastenlapset tulevat mummolaan lomalle niillä on aina suolet tukossa ja ulostuslääkkeitä ensimmäiseksi tarvitaan. Mummolassa saa monipuolista ravintoa eikä voita ja kermaa säästellä. Terveenä ja iloisina lähtevät. Vatsat toimivat.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Ano1:lle, Tapio Suhoselle ja Ano2:lle & kiitos kommenteistanne.

Ano1: Tältähän se vaikuttaa.

Tapio: Jaa, tuli määritelmä korkeammaltakin.

Ano2: Tuo on totta.

Anonyymi kirjoitti...

Thorvald Eskilipoika on täysin oikeassa. Kuullut olen tarinoita nykypäivien partiolaisilta, menossa ei ole mitään entisaikojen partioliikkestä. 70-80-luvun "Sudenkolo" -partiokaupan julkaisema "Vartiojohtajan käsikirja" on kaikin puolin kovaa tavaraa ja suoritusohjelma vaativa. Kun vuosikymmenten jälkeen aloin hakea kyseistä teosta itselleni, ilmaantui myyjäksi yllättäen Partiomuseo - ironia on käsin kosketeltava. Survival-kilta teki maastoruokaa kyiden lihasta ja otti suuntaa tähdistä. Ja "Vaeltajat" eli vanhemmat partiolaiset olivat eräkulttuurin kermaa. Tätä liikettä ei ole enää olemassakaan.

PS-lehdenjakaja

Anonyymi kirjoitti...

Itse käyttänyt marttojen reseptejä usein kokkailuissa. Taidanpa liittyä boikottiin. Ja olin ällistynyt, että yksi vastenmielisimmistä mepeistä/poliitikoista, pietikäinen on marttojen puheenjohtaja. Hän kuuluisi mielipiteiltään vihreisiin. Eli kannattaa kaikkea, mikä vahingoittaa suomea.

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys PS-lehdenjakajalle ja Anolle & kiitos kommenteistanne.

PS-lehdenjakaja: Äärimmäisen ikävää kuultavaa.

Ano: Olen itsekin yllättynyt tuosta.

Tapio Suhonen kirjoitti...

No joo, vitsi se on huonokin vitsi...

vieras kirjoitti...

Keski-Suomen martat eivät meinaa luopua lihan käytöstä. Huomasiko Ykä sen?

Yrjöperskeles kirjoitti...

Tervehdys Tapio Suhoselle ja vieraalle & kiitos kommenteistanne.

Tapio: Toki.

vieras: En tiennyt. Kiitos tiedosta.